שווי זכויות הפליטה בישראל

שווי של הזכויות להפחתת פליטות מפרויקטים של CDM בישראל מסתכם בכ- 15 מיליון יורו לשנה

ראש אגף איכות אוויר במשרד לאיכות הסביבה, שולי נזר, מסרה, כי שווי השוק של זכויות להפחתת פליטות מפרויקטים של CDM בישראל מסתכם נכון להיום בכחמשה עשר מיליון יורו לשנה. סכומים אלו יסייעו לקידום פרויקטים סביבתיים בישראל. לדבריה, הוועדה הלאומית ל- CDM אישרה מאז הקמתה 9 פרויקטים להפחתת פליטות גזי חממה, המשקפים הפחתה של כ- 1.8 מיליון טון CO2 בשנה.

הוועדה הלאומית ל- CDM (מנגנון הפיתוח הנקי) הוקמה בעקבות הצטרפות ישראל לפרוטוקול קיוטו שנחתם במסגרת אמנת האקלים של האו"ם. על פי הפרוטוקול, התחייבו מדינות מפותחות להפחית את פליטות גזי החממה, בין היתר על ידי רכישת זכויות הפחתה ממדינות מתפתחות. ישראל סווגה במסגרת הפרוטוקול כמדינה מתפתחת, ולפיכך יזמים המקימים פרויקט המפחית פליטת גזי חממה רשאים למכור את ההפחתה שלהם למדינות מפותחות.

הפרויקטים שאושרו בישראל הינם מגוונים והם כוללים פרויקטים מתחום הפסולת, אנרגיות מתחדשות, ייעול תהליכי ייצור וטיפול בשפכים. אחד הפרויקטים המעניינים הוא פרויקט לצמצום פליטת חומצה חנקתית במפעל חיפה כימיקלים. הפרויקט אמור להביא להפחתה שנתית של חצי מיליון טון CO2 והמפעל יוכל ליהנות מהכנסות בסך 5 מיליון דולר בשנה.

עו"ד ליאור שמואלי, מומחה למנגנוני סחר בינלאומיים ויועץ למשרד לאיכות הסביבה בנושא, מסביר, כי נכון להיום שוק הפחמן האירופאי מאוד מפותח ופועלות בו 5 בורסות (ECX בהולנד, EEX בגרמניה, EXAA באוסטריה, Nordpool בנורבגיה ו- Powernext בצרפת) בהם מתנהל סחר בזכויות הפליטה. היקפי המסחר בזכויות פליטה גדל בהתמדה ונכון להיום הוא עומד על 3 מיליון טון ליום.

שולי נזר מציינת, כי היקף פליטות גזי החממה במדינת ישראל עולה על 80 מיליון טון בשנה, כאשר 80% מהפליטות הינן בתחום האנרגיה והתחבורה. נזר קוראת לבעלי מפעלים וליזמים לאתר פרויקטים של CDM על מנת לקדם הפחתת פליטות מזהמים וליהנות מהכנסות בגין מכירת זכויות ההפחתה. "במסגרת הדיונים על תקופת המחויבות השנייה של פרוטוקול קיוטו (2013 ואילך) עשויה מדינת ישראל למצוא עצמה מחויבת לעמוד במכסת פליטות כלשהי, ומי שיקדים להיכנס לשוק ירוויח", הוסיפה.

חשוב לציין, כי קצב רישום הפרויקטים באו"ם גדל בהתמדה, וכי נכון להיום נרשמו באו"ם כ- 165 פרויקטים ועוד 60 פרויקטים ממתינים לרישום. פרויקטים אלה משקפים הפחתה של מעל 520 מיליון טון CO2 עד שנת 2012.

 

9/5/2006                                                                                                      חזור

 
רח' בר כוכבא 23 (מגדל V-TOWER קומה 4), בני ברק 5126002 ,  טל' 03-7554499 פקס 03-7554491
 


Blum Web Design
Design By Parparim Designs