תמריצים לעידוד אנרגיות מתחדשות

תחום ייצור חשמל ואנרגיה ממקורות מתחדשים המחליפים דלקים פוסיליים התרחב מאוד בעולם בשנים האחרונות. מדינות רבות החליטו לקדם את הנושא ובכך להקטין את התלות שלהם בנפט ופחם, להקטין את המפגעים הסביבתיים הנוצרים כתוצאה משימוש בדלקים ולהיאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית.

ההגדרה של "מקורות מתחדשים" (Renewables) כוללת את כל המקורות מהם ניתן להפיק אנרגיה מבלי לפגוע במשאבים קיימים ומבלי לפגוע באיכות הסביבה. בין המקורות המתחדשים ניתן למנות הפקת אנרגיה סולרית מהשמש, ייצור חשמל תוך שימוש בטורבינות רוח, הפקת חשמל תוך שימוש במקורות גיאותרמיים, ייצור חשמל מביוגז המופק מאתרי סילוק פסולת ועוד.

יחד עם זאת, ייצור חשמל ממקורות מתחדשים אינו כלכלי נכון להיום, ויותר זול להפיק חשמל המבוסס על שריפת דלקים ופחם מאשר לייצר חשמל תוך שימוש בטורבינות רוח או בפאנלים סולריים.

על מנת לעודד ייצור חשמל ממקורות מתחדשים ועל מנת לפתח טכנולוגיות נקיות זולות יותר בחרו רוב המדינות בעולם להעניק תמריצים כלכליים שיוזילו את עלות הקמת מתקנים לייצור חשמל ממקורות מתחדשים. התמריצים הניתנים מגוונים מאוד והם משתנים ממדינה למדינה. התמריצים כוללים בין היתר התחייבות ממשלתית לתעריפי חשמל גבוהים ליצרנים שיפיקו חשמל ממקורות מתחדשים, זכאות למענקים וסובסידיות והטבות מס שונות.

פירמת הייעוץ EcoFinance, המתמחה במתן ייעוץ כלכלי בתחומי איכות הסביבה, אנרגיה ותשתיות, פרסמה לאחרונה מחקר מקיף שבחן את מדיניות העידוד והתמריצים להקמת מתקני חשמל ואנרגיה ממקורות מתחדשים בעשרות מדינות בעולם.

המחקר המשתרע על פני כ- 75 עמודים ומעודכן לחודש אוקטובר 2007 הוא המחקר המקיף ביותר שנערך עד היום בישראל בנושא.

כפי שעולה מממצאי המחקר, ניתן לחלק את שיטות העידוד והתמרוץ השונות המופעלות בכל אחת מהמדינות בעולם ל- 4 קבוצות עיקריות, בהתאם לפירוט הבא:

1. שיטה המעניקה תעריפים מיוחדים הגבוהים ממחירי החשמל הרגילים, המשולמים ליצרנים המפיקים חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת. שיטה זו מכונה גם Feed in Tariffs (תעריפי הזנה).

2. שיטה הקובעת מכסה קבועה לכל יצרן חשמל שמחייבת אותו להפיק חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים או לחילופין מחייבת אותו לרכוש תעודות ירוקות המעידות על ייצור חשמל ממקורות מתחדשים ( Quota Obligation, Tradeable Green Certificate).

3. שיטה המעניקה תמריצים פיסקאליים לתמיכה בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת. התמריצים הפיסקאליים יכולים להיות הטבות מס ליצרנים (ניכויים, זיכויים ופחת מואץ) או מתן מענקים וסובסידיות לתמיכה בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת.

4. שיטה משולבת המגדירה יעד מוגדר לייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים, שבמסגרתו יזכה המציע שיציע את מחיר ייצור החשמל הנמוך ביותר לטווח ארוך והיה זכאי לקבל את תמריצים (מכרז להפקת חשמל).

ממצאי המחקר העלו, כי הרוב המכריע של מדינות אירופה (מערב אירופה ומזרח אירופה) פועל בשיטת ה- Feed-In Tariffs, לעומת ההעדפה הברורה של שיטת מתן תמריצים פיסקאליים הקיימת בארה"ב.

מנכ"ל EcoFinance, מר ליאור שמואלי, מסר כי שיטת ה- Feed-in Tariffs היא השיטה היעילה ביותר לתמרוץ הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת במינימום תוספת עלות לצרכן הפרטי.

כך למשל בגרמניה, אימוץ השיטה הביא לגידול ניכר בהקמת מתקני אנרגיה מתחדשת בעוד שתוספת העלות למחיר החשמל של הצרכנים בשל הפעלת תוכנית התעריפים היא חצי סנט בלבד לכל קוט"ש חשמל (עליה של 2.5% בלבד במחיר החשמל).

לדעתו של שמואלי, התעריפים האטרקטיביים ביותר לייצור חשמל ממקורות מתחדשים ניתנים כיום בספרד, יוון, גרמניה, צרפת, פורטוגל וקליפורניה. הסיבה לכך נעוצה בתעריפים הגבוהים משמעותית להם זכאים יצרני חשמל ממקורות מתחדשים.

בעוד שמחירי החשמל באירופה נעים בין מחיר מינימאלי של 7 יורו סנט לקוט"ש (ביוון) לבין מחיר מקסימאלי של 24 יורו סנט לקוט"ש (בדנמרק), הרי שלגבי הפקת אנרגיה סולרית PV זכאים המשקיעים למכור את החשמל המיוצר על ידם במחיר גבוה משמעותית במשך תקופה ארוכה שנעה בין 10-20 שנה. כך לדוגמא, בספרד יצרן חשמל PV זכאי למכור את החשמל המיוצר על ידו במחיר קבוע של 44 יורו סנט לקוט"ש, ביוון ופורטוגל עומד התעריף על 45 יורו סנט לקוט"ש, בצרפת על מחיר של 30-55 יורו סנט לקוט"ש, בגרמניה על 38-54.2 יורו סנט לקוט"ש בגרמניה ובקליפורניה על מחיר של עד 39 דולר סנט לכל קוט"ש המיוצר ממקורות מתחדשים.

גם כלכלות מתפתחות דוגמת ברזיל אימצו את שיטת התעריפים בכל הקשור להפקת אנרגיה מרוח, מביו-מסה וממתקנים הידרואלקטריים קטנים ומעניקות תעריפים שנעים בין 5.8-11.6 דולר סנט לקוט"ש.

המחקר סוקר גם את השינוי במדיניות שחל במדינות מזרח אירופה שהצטרפו לאיחוד האירופאי בשנים האחרונות דוגמת צ'כיה, בולגריה, הונגריה, קרואטיה ועוד. למרות שרמת התעריפים במדינות אלה אינה אטרקטיבית כמו במדינות מערב אירופה ניתן לחוש בשינוי, וחלק ממדינות מזרח אירופה התאימו את התעריפים שלהן לתעריפים הדומים לתעריפים המקובלים במערב אירופה.

הערה:

ניתן לרכוש העתק מהמחקר השלם בפנייה ישירה ל- EcoFinance

 
                                                                                                          חזור

 
רח' בר כוכבא 23 (מגדל V-TOWER קומה 4), בני ברק 5126002 ,  טל' 03-7554499 פקס 03-7554491
 


Blum Web Design
Design By Parparim Designs